تعیین بهترین محل حفر چاه آب

موقعیت مکانی سایت ابتدا باید بر اساس هیدروژئولوژی باشد اما بسیاری از عوامل دیگر نقش بازی می کنند. صاحبان املاک و افرادی که از چاه آب استفاده می کنند اغلب انتخاب محل چاه خود را بر اساس راحتی سایت قرار می دهند. ما در حفاری باران خدمات حفاری چاه آب را برای شما انجام می دهیم در این مقاله هم سعی می کنیم نکاتی مهم تعیین بهترین محل حفر چاه آب را با شما در میان می گذاریم.

ملاحظات دیگر در مورد محل چاه در تلاشهای ما برای تولید منبع قابل اطمینان از آب سالم و پاک بسیار مهم است.

اول از همه دکل مته مورد استفاده باید بتواند به سازندهای منطقه نفوذ کرده و در حد عمق دکل به آبهای زیرزمینی برسد.

ثانیاً چاه ها باید به اندازه کافی دور از توالت و مکانهای دیگر که زباله های انسانی و حیوانی در آنها متمرکز شده است قرار داشته باشند تا از ورود عوامل بیماری زا به داخل چاه جلوگیری شود.

بهترین محل حفر چاه آب

اگر چاهی به اندازه کافی دور از توالت قرار داشته باشد خاک قادر است موجودات مضر را قبل از رسیدن به چاه فیلتر کند. این مهمترین نکته تعیین بهترین محل حفر چاه آب برای تعیین حداقل فاصله جداسازی ایمن بین توالت و خوب باید سه چیز را بدانیم :

جهت حرکت آب زیرزمینی.

فاصله بین پایین توالت و سطح آب.

نوع خاک بین کف توالت و سطح آب.

پیروی از این دستورالعمل ها (یا هر دستورالعمل جایگذاری محل چاه) تضمین نمی کند که یک چاه از آلودگی باکتریایی عاری باشد. چاه نیز باید به درستی ساخته شود و آب چاه آزمایش شود تا بهترین کیفیت آب ممکن را تأمین کند که این خدمات را ما در حفاری باران برای شما انجام می دهیم.

جهت جریان آب زیرزمینی

اگر جهت جریان آب زیرزمینی مشخص باشد بهتر است چاه را بالاتر از توالت قرار دهید تا آلودگی از چاه دور شود.

ممکن است شناخت جهت جریان دشوار باشد. اما آبهای زیرزمینی در یک سفره آب زیرزمینی غیرمحدود تمایل به جهتی دارد که زمین شیب دارد و از یک منطقه شارژ به یک نقطه تخلیه جریان می یابد. با دانستن این مسئله معمولاً بهتر است که یک سربالایی چاه از یک توالت پیدا شود تا یک سربالایی از یک توالت.

فاصله بین کف توالت و جدول آب و نوع خاکی که بین کف توالت و سطح آب قرار دارد حداقل فاصله جداکننده امن از توالت و چاه را تعیین می کند.

در مورد یک جدول آب عمیق

اگر سطح آب حداقل ۵ متر زیر کف توالت باشد بیشترین آلودگی قبل از رسیدن به آب زیرزمینی برطرف می شود:

بین کف توالت و جدول آب خاک رس، لجن یا ماسه ریز وجود دارد.

چاه حداقل ۱۵ متر از توالت قرار دارد

اگر سطح آب حداقل ۱۰ متر زیر کف توالت باشد، بیشترین آلودگی قبل از رسیدن به آب زیرزمینی برطرف می شود:

ماسه یا ماسه متوسطی بین کف توالت و سطح آب وجود دارد.

چاه حداقل ۱۵ متر از توالت قرار دارد.

 

فاکتورهای محیطی

ما قبلاً در مورد برخی از عوامل محیطی که در تعیین بهترین محل حفر چاه آب دخیل هستند بحث کرده ایم ، بنابراین برخی از موارد در لیست زیر آشنا به نظر می رسند. چند عامل دیگر باید ذکر شود. این عوامل محیطی پدیده های طبیعی هستند که نتیجه هیچ فعالیت انسانی نیستند.

جهتی که آبهای زیرزمینی جریان دارد ، همانطور که در بالا ذکر شد ، یک فاکتور محیطی بسیار مهم است که باید بدانید. باید چاهی قرار داده شود تا آلودگی هر منبع از چاه دور شود و به سمت آن نباشد.

نوع خاک نزدیک سطح نیز مهم است. همانطور که گفته شد ، رس ، لجن و ماسه های ریز می توانند آلودگی ها را از رسیدن به آب های زیرزمینی باز دارند.

آبهای سطحی ، مانند نهرها ، رودخانه ها و حوضچه ها ، ممکن است دارای آلودگی های بیولوژیکی ، کشاورزی یا صنعتی باشند ، بنابراین چاه ها باید حداقل ۱۵ متر از آنها واقع شوند.

از مناطقی که طغیان می کنند خودداری کنید ، زیرا مردم در زمان پرآب بودن نمی توانند به چاه به چاه برسند و ممکن است توسط طغیان آب جاری شده و به داخل چاه تراوش کند.

محل چاه باید به اندازه کافی بلند باشد تا رواناب سطحی را از آن دور کند.

نفوذ آب نمک می تواند روی آبهای زیرزمینی کم عمق نزدیک ساحل تأثیر بگذارد ، بنابراین چاه ها باید دور از ساحل قرار بگیرند یا در یک سفره سفره عمیق فرو روند.

مواد شیمیایی که به طور طبیعی وجود دارند ، مانند آرسنیک ، بور و سلنیوم می توانند کیفیت آب زیرزمینی را تحت تأثیر قرار دهند ، بنابراین آب باید در مناطقی آزمایش شود که این مسئله ممکن است مشکل ساز باشد.

محل حفر چاه آب

عوامل فرهنگی

عوامل فرهنگی را می توان به عنوان هر چیزی در ارتباط با فعالیتهای انسانی در نظر گرفت که باید هنگام مکان یابی سایت چاه مورد توجه قرار گیرد. برخی از عوامل فرهنگی در تعیین بهترین محل حفر چاه آب  می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

مجاورت با محل زندگی مردم. راحتی یک عامل بسیار مهم است که باید هنگام تعیین محل چاه مورد توجه قرار گیرد. مطالعات نشان داده است که هنگامی که یک نقطه آب در فاصله کمتر از ۲۰۰ متری یک خانه قرار دارد ، مردم تمایل به استفاده از آب بیشتر از زمان دورتر شدن منبع دارند. آنها بیشتر آب می نوشند و بیشتر شستشو می کنند ، که باعث سلامتی بهتر می شود.

 

اگر افراد بیشتری که می خواهند از چاه استفاده کنند بیشتر از حفر چاه است ، مردم آب کافی برای سلامتی ندارند. برای هر ۳۰۰ نفر یک چاه هدف مناسبی است. یک دهکده بزرگ ممکن است به چندین چاه نیاز داشته باشد تا تمام مزایای آب تمیز را تجربه کند.

 

آیا مناطقی در جامعه یا پیرامون آن وجود دارد که مقدس محسوب شود؟ احترام به “چشم انداز معنوی” این منطقه که توسط کسانی که در آنجا زندگی می کنند ، عاقلانه است. شما ممکن است اعتقادات جامعه را نداشته باشید ، اما نشان دادن عشق است که باید نسبت به عقاید آنها حساس باشید. با ملایمت پرسیدن این موارد می تواند به ایجاد روابط خوب کمک کند.

 

گورستان به ویژه یک مسئله فرهنگی حساس است. در بعضی جاها مردم از نوشیدن آبی که از زمین می آید امتناع کرده اند زیرا مردم در خاک دفن شده اند. اگر یک چاه در فاصله ایمنی از یک گورستان قرار داشته باشد ، خطر واقعی آلودگی وجود ندارد. با این حال ، تصوری که مردم دارند هنگام انتخاب سایت چاه مهمتر مورد توجه است.

حتی یک دهکده کوچک ممکن است برنامه ریزی خوبی برای رشد داشته باشد. بنابراین ، در نظر بگیرید که چه توسعه ای ممکن است در آینده در روستا اتفاق بیفتد و چاه را در مکانی قرار دهید که منافاتی با آن رشد نداشته باشد.

مالکیت املاک

مالکیت املاک یک عامل فرهنگی است که جای تأمل ویژه دارد. هر کجا که زندگی و کار باشد نوعی احساس مالکیت وجود خواهد داشت.

مالکیت ممکن است فردی ، جمعی ، ترکیبی از این موارد یا چیزی کاملا متفاوت باشد. در هر صورت ، به احتمال زیاد مالکیت املاک برای یک فرد خارجی حتی یک فرد خارجی از درون آن فرهنگ مشهود نخواهد بود.

اگر شما درگیر نقشه برداری و گشت و گذار هستید و می خواهید بهترین مکان را برای حفاری چاه عمیق پیدا کنید ، همیشه مهم است که قبل از راه رفتن و دیدن چیزها اجازه بگیرید.

بهتر است با یک رهبر محلی همراه باشید تا در میان کسانی که ممکن است هدف از بازدید شما را ندانند سو susp ظن ایجاد شود.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *